Memoriál terezínské fotbalové ligy poprvé ovládli domácí fotbalisté

Pohár Hanuše Holzera pro vítěze Memoriálu terezínské fotbalové ligy získali vůbec poprvé mladí fotbalisté TJ Sokol Terezín. Ve vyrovnaném finálovém utkání třetího ročníku porazili suverénního vítěze základní části Sokol Velké Žernoseky. Bronzové medaile a pohár Františka Steinera za třetí místo vybojoval A-tým dalšího tradičního účastníka Memoriálu terezínské fotbalové ligy AFK Union Žižkov. Letošní ročník turnaje byl připomínkou 80 let od začátku druhé světové války.

Velké Žernoseky prošly turnajem bez jediné ztráty, zejména díky výkonu kapitána týmu Kryštofa Říhy, který získal Cenu Petra Erbena pro nejlepšího hráče, a trenérského dua oceněného trofejí Fredyho Hirsche. V semifinále Velké Žernoseky přehrály Sokol Záhořany 5:1 a byly jednoznačným favoritem na vítězství v turnaji. Ve finále však podlehly těsně 1:2 soudržnému týmu Sokola Terezín, který pod vedením trenéra Romana Vítka došel na třetí pokus ke zlatým medailím. Po loňském čtvrtém místě se jedná o velký úspěch místní kopané. Pohár Hanuše Holzera domácím fotbalistům symbolicky předal starosta Terezína René Tomášek.

Terezín přitom do finále neměl lehkou cestu. V semifinálovém utkání terezínští fotbalisté sehráli nejvyrovnanější duel letošního ročníku s „áčkem“ Unionu Žižkov a po remíze 2:2 postoupili do finále až po pokutových kopech. Žižkov i přes zklamání ze semifinálové prohry přetlačil v zápase o bronz Sokol Záhořany 4:2. Pražany k vůbec prvním medailím na terezínském memoriálu dotáhl desetigólový nejlepší střelec turnaje a držitel Ceny Jana Burka Samuel Storek. Další individuální trofej pro A-tým Unionu Žižkov vybojoval nejlepší nahrávač turnaje Rafael Krbec (Cena Tomyho Karase).

Sokol Záhořany při své premiérové účasti na Memoriálu terezínské fotbalové ligy skončil těsně pod stupni vítězů. Do semifinále postoupily Záhořany po dramatickém čtvrtfinálovém utkání s SK Travčice (2:1), ve kterém tým ze Záhořan podržel brankář Daniel Malý, držitel Ceny Arnošta Lustiga pro nejlepšího brankáře turnaje. Trofej předal Jan Pirk, předseda Výboru pro udělení Ceny Arnošta Lustiga. Za nejlepšího obránce letošního ročníku (Cena Oty Pavla) direktoriát turnaje vybral Sama Mejryho z B-týmu Unionu Žižkov.

Pohár Daniela Trapaniho za Fair play, který každoročně uděluje Český klub fair play při ČOV, získal tým FK Travčice.

Účastníci turnaje se stejně jako v předešlých ročnících kromě sportovní části Memoriálu zúčastnili i vzdělávacího programu Centra studií genocid o terezínské fotbalové lize. Součástí memoriálu bylo i několik doprovodných akcích, které měly za cíl upozornit na nutnost záchrany unikátního objektu Drážďanských kasáren, kde se v letech 1942 – 1944 zápasy terezínské fotbalové ligy v letech odehrávaly.

Memoriál terezínské fotbalové ligy letos již potřetí pořádalo Centrum studií genocid Terezín ve spolupráci s výkonným výborem FAČR. Patronát nad Memoriálem terezínské fotbalové ligy 2019 opět převzal fotbalový internacionál Zdeněk Svoboda, osminásobný mistr nejvyšší domácí soutěže. Hlavními partnery letošního ročníku byla společnost ČD Telematika a společnost ČEPRO. Institucionálními partnery akce byly Český klub fair play při ČOV, Ústecký krajský fotbalový svaz, Okresní fotbalový svaz Litoměřice, Město Terezín, TJ Sokol Terezín, Smíchovská střední průmyslová škola a Židovská liberální unie.

Memoriál terezínské fotbalové ligy je připomínkou fotbalových soutěží, které během druhé světové války hráli vězni terezínského ghetta. Fotbal se v Terezíně hrál již od roku 1942, v následujících dvou letech byla organizována nejvyšší ligová soutěž, divize, poháry a dokonce i turnaje v mládežnických kategoriích. V katastrofálních podmínkách nacistického ghetta dokázala židovská samospráva pořádat zápasy a soutěže s přesně danými pravidly. Zápasy terezínských fotbalových soutěží se hrály převážně v Drážďanských, Hannoverských a Magdeburských kasárnách, mnohdy za účasti až několika tisíc diváků.

Výsledky Memoriálu terezínské fotbalové ligy 2019

Pořadí po základní části: 1. Sokol Velké Žernoseky 15 bodů, 2. T.J. Sokol Terezín 12 b., 3. AFK Union Žižkov A 7 b., 4. T.J. Sokol Záhořany 5 b., 5. FK Travčice 4 b., 6. AFK Union Žižkov B 0 b.

Vyřazovací část:

Čtvrtfinále:

Union Žižkov A – Union Žižkov B 5:1

Sokol Záhořany – FK Travčice 2:1

Semifinále:

Sokol Velké Žernoseky – Sokol Záhořany 5:1

Sokol Terezín  – Union Žižkov A 2:2 (4:2)

Konečné pořadí a týmová ocenění:

1. T.J. Sokol Terezín (Pohár Hanuše Holzera pro vítěze turnaje)
  2. Sokol Velké Žernoseky (Pohár Roberta Schreckera za druhé místo v turnaji)
  3. AFK Union Žižkov A (Pohár Františka Steinera za třetí místo v turnaji)
  4. T.J. Sokol Záhořany
  5. FK Travčice (Pohár Daniela Trapaniho za Fair play – uděluje Český klub fair play při ČOV)